X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Alan (Domain) adı nedir?

AnasayfaYazılarHostingAlan (Domain) adı nedir?

Alan adı, bir web sitesine erişmek için kullanılan alfasayısal IP adresiyle eşleşen metin dizesidir. Yazılım diline göre bir web sitesinin gerçek adresi karmaşık bir sayısal IP adresinden oluşur. Örneğin 192.0.2.2 bir IPadresidir. Kullanıcılar DNS sayesinde anlamlı ve görülebilinir alan adları girebilir. Böylece istedikleri web sitelerine yönlendirilebilirler. Bu işleme DNS araması denmektedir.

Özet olarak, uzun bir sayı dizisi yerine bir adı hatırlamak daha kolaydır. Farklı bir tanımlamayla alan adı, kullanıcının belirli bir web sitesine ulaşmak için tarayıcı penceresine yazdığı metne denir. Örneğin, Google'ın alan adı "google.com"dur veya Databilim markasının alan adı "databilim.com.tr"dir. Alan adları genellikle web siteleri, e-posta hizmetleri ve daha fazlası gibi İnternet üzerinden sağlanan hizmetleri tanımlamada kullanılır.

İlk İnternet alan adı "symbolics.com", 15 Mart 1985'te bir Massachusetts bilgisayar şirketi olan Symbolics tarafından tescil edilmiştir.

Alan adlarını kim yönetir?

Alan adları, etki alanı kayıt şirketleri tarafından barındırılır ve rezarvasyon şirkenleriyle yönetilir. Web sitesi oluşturmak isteyen herkes bir alan adını bir kayıt şirketine kaydedebilir ve böylece internet dünyasında yerini alabilir. Databilim markası alan adı yer sağlayıcısı olarak databilim.com.tr adresinden kullanıcıların alan adlarını yönetmesini sağlamaktadır.

Alan adı ile URL arasındaki fark nedir?

Alan adı ile URL yapısı iç içedir. Esas adreslemeyi sağlayan www.databilim.com.tr alan adı ise URL bu alan adına bağlı /giris-yap eki uzantı şeklinde karşımıza çıkar. URL protokol ve yol gibi diğer bilgileri sağlamaktadır.Bunu şöyle tarif edebiliriz. URL alan adına bağlı olan web sitesindeki belirli bir sayfaya giden yoldur.

Alan adı: https://databilim.com.tr
Url :/giris-yap
Adres :https://databilim.com.tr/giris-yap

Bir alan adının bölümleri nelerdir?

Alan adlarında hiyerarşik bir yapı söz konusudur. Bu hiyerarşik yapıda alan adlarını nokta ile ayıran ve soldan sağa doğru oluşturan bölümü önemlidir. Mesela www.databilim.com.tr adresinde "tr" = TLD (Top Level Domain-Birinci Derece Alan Adı), "com" = SLD (Second Level Domain-İkinci Derece Alan Adı), "databilim" = Third Level Domain (Üçüncü Derece Alan Adı) şeklinde ayrılmıştır.

Bir alan adı nasıl güvende tutulur?

Alan satın alındıktan sonra bir kayıt şirketi tarafından kaydedilmiş olur. Kayıt şirketi, alan adının süresi dolmak üzereyken kayıt sahibini bilgilendirme ve alan adlarını kaybetmemelerini için yenileme fırsatı vermekle sorumludur. Sizler de databilim.com.tr adresimizden alan adı satın alabilir, alan adınızı güvende tutabilirsiniz. Dilerseniz hosting satın alarak web sitenizi son teknoloji sunucularımızda barındırabilirsiniz.


Top